فنس الکتریکی حیات وحش

فنس الکتریکی حیات وحش یک سیستم حفاظت پیرامونی هوشمند جهت ایمن نگه داشتن حیوانات اهلی (اسب، گاو و گوسفند) و همچنین مانعی جهت خروج از محیط حفاظت شده است. فنس الکتریکی می تواند ایده مناسبی جهت نگهداری حیوانات در محدوده چراگاه و یا حفاظت محصولات مزارع از حیوانانات اهلی که در یک منطقه مشترک پرورش داده می شوند، باشد.
‎علاوه بر این، امروزه در سراسر جهان از فنس الکتریکی در باغ وحش ها و سافاری ها برای حفاظت از حیوانات وحشی مانند شیر و خرس، پلنگ و … استفاده می شود.

فنس الکتریکی حیوانات چیست؟

فواید و کاربرد فنس الکتریکی مخصوص حیوانات

ایمن و قابل اعتماد

استفاده از فنس الکتریکی حیوانات یک راه حل مناسب جهت حفاظت از حیوانات می باشد چراکه یک مانع روانی بین حیوانات اهلی داخل محیط حفاظت شده و حیوانات خارج از محدوده ایجاد می کند. نگرانی ایی که عموم مردم در استفاده از فنس الکتریکی مخصوص حیوانات دارند این است که شوک موجود خطر جانی برای حیوانات دارد، در حالیکه اینگونه نیست. فنس الکتریکی بر اساس فرمول های پزشکی یک شوک کوتاه و ایمن را به حیوانات وارد می کند.

این شوک کاملا کنترل شده و استاندارد بوده و تا پوست حیوان نفوذ می کند. این موضوع نگرانی افراد را برای حفظ جان حیوانات برطرف کرده چرا که این شوک به لایه های زیرین پوست، عضلات و ماهیچه های حیوان نفوذ نمی کند، در نتیجه هیچ خطر جانی برای حیوانات نخواهد داشت.

حیوانات بر اساس شوکی که به جسم آن ها وارد می شود و تاثیر روانی که بر آن ها می گذارد، پس از 1 الی نهایتا 2 بار برخورد با فنس الکتریکی، درد ناشی از آن در ناخودآگاهشان ثبت شده وآموزش می بینند و پس از آن نزدیک به حصار الکتریکی نخواهند شد.

بادوام

از آنجایی که حیوانات بر اثر برخورد با فنس الکتریکی، به صورت ناخودآگاه و خودکار آموزش می بینند که نزدیک به فنس الکتریکی نشوند، این موضوع به نوبه خود باعث دوام بیشتر فنس شده و فنس از برخورد مداوم حیوانات در امان است در نتیجه دارای طول عمری بیشتر نسبت به سایر فنس های سنتی می باشد.

صرفه اقتصادی

فنس الکتریکی در مقایسه با سایر فنس های سنتی مخصوصا در متراژهای بالا دارای هزینه کمتری می باشد. همچنین نصب و راه اندازی این سیستم هوشمند و نگهداری و پشتیبانی آن راحت تر و طی مصرف زمان کمتری قابل اجرا است.

فنس الکتریکی حیوانات اهلی

فنس الکتریکی حیات وحش مناسب برای حیوانات اهلی می تواند به دو علت اجرا و پیاده سازی شود
1- حفظ امنیت حیوانات اهلی در محیط حفاظتی مشخص جهت جلوگیری از خروج آن ها از محدوده و همچنین جلوگیری از آسیب رساندن به مزارع کشاورزی توسط حیوانات
2- حفظ امنیت حیوانات اهلی در محیط حفاظتی جهت جلوگیری از حمله و ورود حیوانات وحشی به محوطه حیوانات اهلی
3- حفاظت از حیوانات وحشی در باغ وحش ها، سافاری ها، و یا محوطه تعین شده در جنگل و محل زندگی حیوانات

آنچه در ادامه بیان می شود فنس الکتریکی مخصوص حیوانات اهلی بوده در شرایطی که هدف جلوگیری از خروج آن ها از محدوده و همچنین جلوگیری از آسیب رساندن به مزارع کشاورزی توسط حیوانات، می باشد:

فنس الکتریکی مخصوص اسب

اسب حیوانی است که حرکاتش شامل پرش بوده در نتیجه دارای دید بصری می باشد. بنابراین بهتر است از حصاری استفاده شود که کاملا قابل دید برای او باشد. انتخاب فنس الکتریکی باید متناسب با رفتار حیوان مد نظر باشد.
اگر اسب در گوشه ایی نگهداری شود، ترجیح می دهد که بتازد و از آن محیط خود را خارج کند.به عنوان مثال زمانی که اسب بخواهد از سیم خاردارهای اطراف خود عبور کند، با سرعت زیاد به فنس برخورد کرده و علاوه بر این که به خود آسیب می زند، باعث ایجاد خسارت در فنس نیز می شود. در نتیجه انتخاب فنس مناسب برای اسب بسیار حائز اهمیت است.

فنس الکتریکی مخصوص گاو

حصار برقی در مقایسه با حصارهای سنتی برای گاوها یک جایگزین ایمن، مقرون به صرفه و بادوام می باشد. علاوه بر این حصارهای سنتی می تواند به پوست و یا پستان گاو آسیب برساند این درحالی است که فنس الکتریکی هیچ آسیب فیزیکی به حیوان وارد نمی کند و نهایتا با دو بار برخورد حیوان آموزش دیده و دیگر هرگز نزدیک به حصار برقی نمی شود.

فنس الکتریکی مخصوص گوسفند

برخلاف بسیاری از حیوانات، گوسفند حیوانی است که تقریباً در تمام طول سال می تواند خارج از آخور باشد. این یکی از دلایلیست که حصاری ایمن برای گوسفندان بسیار حائز اهمیت است. ایجاد مرز مشخص بین فنس الکتریکی و گوسفند بسیار مهم است چراکه پشم گوسفندان باعث ایجاد عایق شده و آنها را نسبت به سایر حیوانات در مواجه با شوک آسیب پذیر می کند. در نتیجه باید از فنس مناسب و با کیفیتی استفاده شود تا به گوسفندان اجازه خروج از محدوده حصارکشی را ندهد.
گوسفندان دائما در حال حرکت هستند در نتیجه اگر دائما محل چرای آن ها عوض می شود و مکان ثابتی ندارند میتوان از فنس الکتریکی قابل حمل استفاده کرد.

فنس الکتریکی مخصوص بز

بزها به طور کلی حیوانات آرامی هستند و به عنوان حیوانات مبتکر و کنجکاو شناخته می شوند. آنها از آزادی و فضا جهت قدم زدن و صعود لذت می برند. با این حال، بزها در شرایط فرار بسیار زیرکانه و هوشمندانه عمل می کنند. در واقع در شرایط فرار دست به انجام هر کاری خواهند زد و غیر قابل پیش بینی می باشند. بنابراین استفاده از یک حصار خوب بسیار مهم است. اسپارا فنس الکنریکی بسیار مقرون به صرفه ، مقاوم و بادوام مختص به بزها را ارائه می دهد که نیازهای خاص و ماهیت کنجکاو بزها را مرتفع می کند.

دور نگه داشتن گرگ از حیوانات اهلی

در جایی که گرگ وجود دارد، حیوانات دیگر کشته می شوند. ایجاد گودال، خندق و یا حتی وجود خانه در نزدیکی محل نگهداری حیوانات اهلی هرگز به عنوان یک مانع قابل اعتماد عمل نمی کنند. در چنین شرایطی اسپارا استفاده از فنس الکتریکی را جهت محافظت از گاو،گوسفندان و سایر حیوانات اهلی شما در برابر گرگ ها را توصیه می کند. بر اساس سایت تخصصی فنس الکتریکی حیات وحش Galaghar، حصار الکتریکی برای جلوگیری از ورود گرگ می بایست حداقل 1.20 متر ارتفاع داشته باشد و از 5 – 7 سیم افقی استفاده شود. سیم پایینی نباید بیش از 20 سانتی متر از سطح زمین فاصله داشته باشد تا مانع از خزیدن گرگ ها در زیر حصار شود.

دور نگه داشتن روباه از حیوانات اهلی

روباه همه چیز خوار است و علاقه بسیار زیادی به مرغ، اردک و سایر طیور دارد. روباه برای شکار از حصار بالا می رود و یا زیر نرده ها حفاری می کند. برای جلوگیری از نفوذ روباه ها، توصیه می شود از حصار الکتریکی برای بازدارندگی مطلوب استفاده شود. حصار الکتریکی روباه را از محیط حفاظت شده دور نگه داشته و مانع اسیب به طیور می شود. بسیاری از مردم یک حصار سنتی از جنس چوب را انتخاب می کنند و گمان می کنند می توانند روباه را اینگونه دور نگه دارند. اما معمولاً اینطور نیست. روباه حیله گر است و اگر گرسنه باشد، تمام تلاش خود را می کند تا به میان وعده خوشمزه خود برسد. اگر واقعاً می خواهید یک راه حل کارآمد برای جلوگیری از روباه داشته باشد، فقط یک راه حل وجود دارد و آن هم استفاده از فنس الکتریکی است.

فنس الکتریکی حیات وحش

امروزه در سراسر جهان از فنس الکتریکی حیات وحش در باغ وحش ها، سافاری ها و یا حتی در حیات وحش برای حفاظت از حیوانات وحشی مانند شیر و خرس، پلنگ و … استفاده می شود. کاربرد فنس الکتریکی حیات وحش در نگهداری از حیات وحش:

مناطق حفاظت شده و پارک های ملی حیات وحش
ادارات حفاظت محیط زیست استان های مختلف
مراکز دولتی و خصوصی نگهداری از حیوانات
مراکز قرنطینه دامپزشکی و تحقیقاتی
باغ وحش ها ، پارک های سافاری

فنس الکتریکی مخصوص شیر

فنس الکتریکی مخصوص ببر

ببر ها حتی بیشتر از شیرها قابلیت پرش در ارتفاع  را دارند. یکی از اقدام های کلیدی جهت محافظت از ببر ها در حیات وحش و همچنین جلوگیری از حملات احتمالی آن ها، نصب فنس الکتریکی، متناسب با رفتار و طبیعت ببر است. 

در پارک های ملی و خصوصی قاره آفریقا برای حفاظت از ببر ها این سیستم پیاده سازی شده است و نتیجه آن بسیار اثر بخش بوده است. از آنجایی که نسل ببر ها در کشور های آسیایی رو به انقراض است، باید حفاظت از اینگونه حیوانات جدی گرفته شود.

با نصب فنس الکتریکی حیات وحش می توان به آخرین جمعیت ببر هایی که برای زنده ماندن در برابر جزر و مد بشریت در حال مبارزه هستند کمک کرد.

فنس الکتریکی مخصوص خرس

نصب یک حصار الکتریکی مناسب می تواند یک راه حل طولانی مدت باشد و به راحتی از دسترسی خرس به املاک و تجهیزات شما جلوگیری کند. فنس الکتریکی حیات وحش می تواند به عنوان یک مانع اولیه یا ثانویه برای جلوگیری از آسیب خرس در حیات وحش استفاده شود. فنس الکتریکی مخصوص خرس شوکی ضربه ای و ملایم به آن ها وارد می کند و باعث عقب نشینی آنها می شود

فنس الکتریکی مخصوص گوزن

اگر گوزن و یا غزال در محیط حفاظت شده ای نباشند، می توانند به راحتی به گیاهان، محصولات زراعی یا گیاهان و نهال های تازه کاشته شده آسیب بزنند. بهترین راه برای پایان دادن به این امر استفاده از حصار برقی است. با این حال، محدوده نگهداری آن ها باید دارای ارتفاع کافی باشد.