فنس الکتریکی صنعتی

فنس الکتریکی صنعتی ElectroFence به عنوان یکی از سیستم‌های حفاظت پیرامونی هوشمند، به مرور زمان و با پیشرفت تکنولوژی توانسته راهکارهای به صرفه‌تری را برای مدیران و صاحبان تاسیسات و کارخانجات صنعتی ارائه دهد. فنس الکتریکی صنعتی یا حصار الکتریکی صنعتی به روش‌های مختلفی با توجه به ابعاد و متراژ محیط و ارتفاع و نوع دیوار طراحی می‌شود؛ تقسیم‌بندی بخش‌های مختلف محیط پیرامونی تاسیسات به متراژهای معین جهت نمایش آلارم زون مورد تعارض در  نقشه سایت و در اتاق مانیتورینگ از جمله موثرترین روش‌های طراحی فنس‌ الکتریکی صنعتی می‌باشد. 

قابلیت نصب به تنهایی یا در کنار سایر حفاظ های سنتی بر روی دیوار و یا از سطح زمین

قابلیت ارسال پیامک هشدار تا هشت شماره و انتخاب مخاطب دلخواه

قابلیت روشن و خاموش نمودن آژیر و پروژکتور از طریق تلفن همراه

قابلیت تعیین مدت زمان فعال بودن آژیر و پروژکتور در مواقع حوادث

نصب و اجرای سیستم‌ حفاظتی فنس الکتریکی ساده

برای صنایع و تاسیساتی که اتاق کنترل و مانیتورینگ ندارند و یا فاقد نیروی انسانی مستقر و دائم و یا پرسنل حفاظت فیزیکی آموزش دیده هستند. اجراي ساده سيستم حصارالکتریکی با متعلقات سخت افزاري و بدون عدم انتقال تصاویر و پایش آنلاین از مرکز کنترل پیشنهاد می گردد، این حالت با نصب آژیر و چراغ خطر محیطی و ارسال آلارم از طریق پیامک به تنهایی جوابگوی نیاز این مجموعه ها می باشد.

فنس الکتریکی در محيط های پيراموني چنین تاسیساتی با ابعاد مختلف ، می تواند از سطح زمین یا  روی دیوار به ارتفاع 1 الی 3 متر و با زاویه های مختلف اجرا گردد. ابتدا محیط پیرامون به  نواحي با زون­هاي معین به فواصل حدودا 100 متر با پایه های محکم ابتدایی و  انتهایی تقسيم شده و نصب می گردد، سپس ردیف هادی فولادی به موازی و به فاصله 10 سانتی متر از هم از میان عایق های میانی پایه های میانی عبور داده شده و از طریق عایق ها و کشنده های مخصوصی در طول پایه ابتدایی و انتهایی کشیده و محکم می گردد، هر دو ناحيه یا دو زون از سوي یک دستگاه آنالایزر تغذيه و توسط کنترلر سيستم، کنترل مي­گردد. آنالایزر های فنس الکتریکی تک زونه و یا 2 زونه بوده و قابلیت کنترل دو زون در سمت چپ و راست و تا 160متر طول هر زون  را دارد.

هر دستگاه آنالایزر تک زون یا دو زونه نهایتا می تواند براساس ارتفاع فنس حداکثر تا 350 متر طول را پوشش دهد. در صورت برخورد معارض به فنس، ولتاژ فشارقوي موجود بر روي هادي­ها ضمن اعمال شوک ايذايي، با خاصيت بازدارندگي از ورود به ناحيه تحت حفاظت ممانعت مي­کند. همچنين در صورت قصد خرابکاري معارض، نظير بريدن فنس، اتصال کوتاه هادي­ها، سرقت و مواردي نظاير آن، اقدامات پيشگيرانه مکمل نظير فعال شدن سيستم آژیر و پروژکتور و ارسال آلارم هشدار از طریق پیامک هدايت و اجرا مي­شود.

برای تاسیسات با محیط پیرامونی وسیع تر امکان استفاده از دو یا چندین دستگاه آنالایزر با زون های بین 100 الی 150 متری وجود دارد در این حالت محیط پیرامونی بر اساس تعداد دستگاه های آنالایزر به متراژهای معین به نام زون از یک تا چندین زون نامگذاری شده و تعریف می شود ، در مواقع آلارم، ضمن ارسال هشدار پیامکی زون مورد آلارم، هشدارهای محیط همان زون فعال شده و اپراتور طبق نقشه محیط پیرامونی از محل دقیق زون اطلاع پیدا می کند.

نصب و اجرای سیستم‌ حفاظتی فنس الکتریکی در کنار سیستم نظارت تصویری

سيستم فنس الکتريکي پيشنهادي برای کارخانجات و تاسیسات صنعتی که دارای سیستم نظارت تصویری و دوربین های مداربسته در محیط پیرامون هستند ، اجرای فنس الکتریکی به همراه نرم­ افزار جامع پايش و مديريت سيستم است که با نصب در اتاق کنترل مرکزي با اعمال کنترل بالادستي بر مجموعه تحت حفاظت، هر کنشي بر روي فنس الکتريکي ناحيه تحت حفاظت را بر روي نقشه در نرم ­افزار جامع مديريت سيستم، مشخص کرده و اقداماتي نظير اعلان خطر و مديريت اقدامات پيشگيرانه را انجام مي­دهد. همچنين تمامي تنظيمات سيستم، نظير سطح ولتاژ و فرکانس شوک­هاي اعمالي به هادي­هاي الکتروفنس، از طريق نرم­ افزار قابل مديريت است.

با اجرای فنس الکتریکی امکان استفاده از دوربین­های ثابت و متحرک و هماهنگی آن با سیستم الکتروفنس و برنامه نرم ­افزاری آن امکان­پذیر می ­باشد.با اجرای سیستم فنس الکتریکی جهت چنین تاسیساتی، اتصال سیستم دوربین های مدار بسته ثابت و گردان به نرم افزار و هماهنگ شدن آن با فنس الکتریکی به صورت رایگان انجام می پذیرد.

ترکيب سيستم دوربين ­هاي مداربسته با سيستم فنس الکتریکی، باعث ارتقاء فوق ­العاده کارايي دوربين ­ها می­ شود. بدين صورت که دوربين­ها در هر تماس معارض با الکتروفنس، دستور چرخش به ناحيه مورد نظر را مي­گيرند و بدين ترتيب اپراتور مستقر در اتاق کنترل مرکزي، بدون اينکه نياز به پايش مداوم تصاوير داشته باشد و همچنين سيستم مجبور به ذخيره مقادير حجيمي از تصاوير ويديويي باشد، در هنگام بروز خطا يا اتفاق، شروع به ضبط تصاوير نموده و اپراتور را با اعلان خطر آگاه می نمایید. به تبع اعلان خطر، اپراتور با استفاده از سيستم پيچينگ دو طرفه، يا اعلام فرمان به نيروهاي حفاظتي يا راننده­هاي خودروهاي گشت، آنها را آگاه می نماید. اساساً وجود چنین سیستم هوشمند و آلارم ­دهنده ، امنیت نیروی حراستی را تأمین نموده و باعث حفاظت بهینه و مؤثر می ­شود.

بدين ترتيب، با نصب فنس الکتریکی حصاري غير قابل نفوذ براي معارضین فراهم مي­ شود. استحکام مکانيکي سيستم با نصب پايه ­هاي مياني در فواصل 3متري و پايه­ هاي انتهايي نگهدارنده، بست­هاي فولادي و عايق­هاي مقاوم در برابر UV براي نگهداري هادي­هاي برقدار تضمين مي­شود. هادي­هاي فولادي از نوع HT و کشسان فولادی تحت کشش بوده و تمامي هادي­ها و قطعات و متعلقات فلزي گالوانيزه گرم مي ­شود.

فنس الکتریکی صنعتی - کارخانه صفادشت
فنس الکتریکی صنعتی - تاسیسات باکو
فنس الکتریکی صنعتی - کارخانه خوشگوار تهران

نصب و اجرای همزمان فنس الکتریکی و دوربین های مدار بسته

سیستم ایده آل برای کارخانجات تازه تاسیس و صنایع فاقد سیستم نظارت تصویری، اجرای همزمان سیستم حفاظتی فنس الکتریکی و نظارت تصویری می باشد، با اجرای سیستم دوربین­های مداربسته در محیط پیرامونی کارخانجات و تاسیسات، بصورت سنتی و بدون سیستم حفاظت پیرامونی هوشمند،  برای پوشش نظارت تصویری بر محیط پیرامون ، نیاز به تعداد وسیعی از دوربین­های مداربسته با فواصل کم می باشد.

بدیهی است علاوه بر هزینه های سنگین کابل و بسترسازی و غیره نظارت بر چنین حجم وسیعی از تصاویر دوربین­ها نیازمند ایجاد مرکز کنترل وسیع و تعداد کثیر نیروی انسانی جهت پایش و کنترل منطقه می­باشد. مضاف بر آنکه بر مبنای تحقیقات صورت گرفته، خیره شدن اپراتور به صفحه مانیتورینگ تصاویر به مدت بیش از چهار ساعت، عملاً حساسیت چشم را تا حد قابل توجهی کاهش می­ دهد و حتی در صورت وجود اتفاق و تعارض، اپراتور قادر به تشخیص از روی صفحه مانیتورینگ نخواهد شد. بنابراین چنین حجم وسیعی از سرمایه­ گذاری، با در نظر گرفتن نیازمندی­های تعمیرات و جایگزینی دوربین­ها در طی بهره ­برداری، عملاً امکان نظارت تصویری آنلاین را در اختیار بهره­بردار قرار نخواهد داد.

اما در طرح حفاظت هوشمند مبتنی بر فنس­ الکتریکی، با نصب دوربین­های متحرک در فواصل طولانی­تر 250 الی 300 متر، ضمن پایش محیط داخلی در شرایط عادی، به محض تعارض به ناحیه حفاظتی و صدور آلارم، دوربین­ها از سوی مرکز مدیریت سیستم، دستور چرخش و تمرکز بر ناحیه یا نواحی تعارض خواهند داشت و ضبط تصاویر تعارض انجام خواهد شد. چنین سیستمی، ضمن کاهش بسیار قابل توجه در هزینه  و سیستم نظارت تصویری و تعداد دوربین ­های مداربسته و نیروی انسانی مورد نیاز برای پایش منطقه، سیستم نظارت تصویری را نیز به یک نظارت آنلاین تبدیل می­کند.

همچنین برای مجموعه های بزرگ امکان برقراری تماس صوتی از مرکز اتاق کنترل با نصب بلند گو در محیط جهت صدور پیام هشدار به متعارض و نصب آژیر همزمان با تعارض امکان پذیر می باشد. در چنین سیستمی به دلیل صرفه جویی اساسی با طراحی مدرن و بهینه در تعداد دوربین­ ها، مجموع هزینه سیستم الکتروفنس با دوربین متحرک، کمتر از سیستم دوربین مدار بسته بوده ولی با این تفاوت که سیستم موجود هوشمند و بازدارنده بود و باعث تأمین امنیت نیروهای حفاظتی و صرفه جویی در منابع مالی گردیده و به دلیل استحکام و ماندگاری بالای 30 سال در بلند مدت، بسیار اقتصادی و مقرون به صرفه می باشد.