دلایل هوشمند سازی ساختمان چیست

دلایل هوشمند سازی ساختمان چیست و چه اهمیتی دارد؟

هوشمند سازی ساختمان چیست – در یک حالت کلی اگر بخواهیم تعریفی ساده از یک خانه هوشمند یه شما ارائه دهیم، می توان گفت که این نوع از ساختمان ها مجموعه ای از سیستم ها در راستای کنترل برخی وسایل برقی و مکانیکی موجود در خانه بوده که علاوه بر کاهش هزینه های مصرف انرژی، افزایش ایمنی و آسایش را نیز برای کاربران به بار می آورد.

هوشمند سازی ساختمان چیست؟

هوشمند سازی ساختمان چیست – به طورکلی وجود یک سیستم یکپارچه که قابلیت کنترل تجهیزات برقی مختلف در ساختمان را بر عهده داشته باشد ازجمله المان های اصلی در هوشمند سازی یک ساختمان است. در فرایند هوشمند سازی ساختمان ها می توان لوازم و یا سیستم های خانه را به یک شبکه مشترک وصل نموده و به طور مستقل و از راه دور آن ها را کنترل کرد.

به عنوان مثال چراغ ها، بلندگوهای صوتی خانه شما، تلویزیون ها، دوربین های امنیتی، قفل ها، وسایل و سایر موارد همه به یک سیستم مشترک وصل شده اند که از طریق تلفن هوشمند یا از طریق دستگاه لمسی تلفن همراه قابل کنترل هستند که در این مقاله در باب آن بیشتر صحبت می کنیم.

افزایش ضریب ایمنی ساختمان

اقداماتی مثل استخدام نگهبان،نصب چشمی و زنجیر،نصب درب ضد سرقت، استفاده از انواع حفاظ درب و دیوار، استفاده از قفل پدال و قفل فرمان برای خودروها و سپردن کلید منزل به فردی مطمئن در مواقعی که برای مدت طولانی کسی در خانه نیست از جمله ی اقدامات گسترده برای فراهم کردن آسایش و آرامش برای ساکنین خانواده می باشد با این همه اقدامات باز به طور کامل امنیت برای خانه و اهل خانه فراهم نمی شود ولی با هوشمند کردن ساختمان خود دیگر‌نگران امنیت ساختمان نیستید .

مگنت درب، سنسور ها،قفل های دیجیتال،دوربین های هوشمند و سیستم دزدگیر و آژیر هوشمند از جمله‌ی تجهیزات سیستم های هوشمند می باشند.

هوشمند سازی ساختمان چیست

کابل کشی کمتر و منظم تر در ساختمان

با هوشمند کردن ساختمان به طور چشمگیری سیم کشی برای افزایش تجهیزات برقی ساختمان نیز کاهش پیدا می کند و از لحاظ هزینه نیز در ساختمان صرفه جویی می شود.

راحتی و سهولت انجام کارها

به کمک سیستم های هوشمند تمام کار ها از جمله خاموش یا روشن کردن سیستم روشنایی و سرمایشی و یا گرمایشی بسیار آسان تر خواهد شد و از لحاظ انرژی و هزینه این سیستم ها بسیار با صرفه تر می باشند.

افزایش امنیت خانه

از دغدغه های اصلی انسان ها ایجاد امنیت برای اهل خانه و ساختمان می باشد یکی از دلایل هوشمند سازی ساختمان بالا بردن امنیت می باشد که به کمک سیستم های هوشمند و استفاده از جدید ترین تکنولوژی ها به حد کافی خانه و ساختمان ایمن می شود.

قابلیت برنامه ریزی زمانی دقیق برای عملکردهای ساختمان

در یک خانه هوشمند شما می توانید عملکرد بخش های مختلف را برنامه ریزی کنید بر فرض مثال مثلا می خواهید که اول وقت در ساعت خاصی پرده پنجره خاصی بالا برود و یا تلویزیون روشن شود و یا عملکردهای دیگر را با توجه به نیاز خود در ساعات مختلف روز برنامه ریزی  کنید.

صرفه جویی در انرژی و هزینه ها

به کمک این سیستم ها در مورد انرژی و هزینه ها بسیار صرفه جویی می شود بر فرض مثال زمانی که سیستم سرمایشی یا گرمایشی روشن است و درب و پنجره ها باز هست به کمک این سیستم درب و پنجره ها بسته می شود تا از اتلاف انرژی جلوگیری شود .

افزایش طول عمر مفید دستگاه ها

با هوشمند سازی خانه و ساختمان طول عمر دستگاه ها نیز بسیار زیاد می شود به این صورت که زمانی که نیازی به دستگاه نباشد طبق این سیستم هوشمند آن دستگاه خاموش می شود و به این ترتیب بر طول عمر آن ها نیز افزوده می شود.

هوشمند سازی ساختمان چیست

افزایش امنیت خانه با استفاده از تکنولوژی های هوشمند سازی

از دغدغه های اصلی انسان ها ایجاد امنیت برای اهل خانه و ساختمان می باشد یکی از دلایل هوشمند سازی ساختمان بالا بردن امنیت می باشد که به کمک سیستم های هوشمند و استفاده از جدید ترین تکنولوژی ها به حد کافی خانه و ساختمان ایمن می شود.

مجموعه ای از این تجهیزات و سیستم های هوشمند امنیتی عبارتند از:

  • مگنت درب
  • سنسور ها
  • قفل های دیجیتال
  • دوربین های مدار بسته
  • سیستم فنس الکتریکی هوشمند

وجود سیستم های حفاظت پیرامونی  هوشمند مدرن و جایگزین از قبیل فنس الکتریکی (حصار شوکدار و یا الکتروفنس ) ضمن اطلاع رسانی محل نفوذ و فعال نمودن سیستم های امنیتی و پایشی به دلیل ایجاد بازدارندگی فیزیکی و روانی از طریق وارد آوردن شوک استاندارد به معارضین به عنوان سیستم های پیشرفته بازدارنده و پیشگیری کننده به منازل شناخته می شوند.

یکی از نیاز های اساسی بشر در زندگی ایجاد امنیت است امروزه استفاده از حصار های برقی و فنس های الکتریکی یا الکتروفنس یکی از راه های حفاظت از باغ، ویلا، ساختمان و یا پروژه های قبل از ساخت می باشد.

بالا رفتن كیفیت سرویس دهی ساختمان و  بالاتر رفتن قیمت ساختمان

 با هوشمند کردن ساختمان ، ساختمان لوکس شده و  قیمت آن افزایش خواهد یافت و این حتما یکی از دلایل مهمی برای سازندگان و یا خریداران ساختمان می باشد‌.

سیستم خانه هوشمند انعطاف پذیر است به این صورت که مثلا در خانه شما کسی سرمایی و کسی دیگر گرمایی باشد به کمک این سیستم می توانید که با تنظیم برنامه این شرایط رو برای هر فرد به صورت جداگانه مهیا کنید .